Ballada o niewykorzystanych okazjach

środa, 27 maja 2015

Tytuł: Avengers: Czas Ultrona 
           (Avengers: Age of Ultron)
Reżyseria: Joss Whedon
Scenariusz: Joss Whedon
Gatunek: Akcja, Sci-fi
Czas trwania: 2 godziny 21 minut
Produkcja: USA
Premiera w Polsce: 07.05.2015r.
Premiera na świecie: 13.04.2015r.
Muzyka: Brian Tyler, Danny Elfman
Zdjęcia: Ben Davis
Na podstawie: Stan Lee (komiks), 
                         Jack Kirby (komiks)
Studio: Marvel Studios
Dystrybucja: Disney


       Ocena: 6/10Od kilku lat Marvel Studios zadowala małe dziecko żyjące w większości z nas przygodami dzielnych bohaterów ratujących świat przed złem. Tym razem padło na sequel dzieła, które w 2012 roku zachwyciło rzeszę fanów tego universum, ukazując poczynania grupki herosów działających wspólnie w ramach tytułowych „Mścicieli”.


Tak jak w każdym filmie tego typu, tak i tutaj próżno jest szukać głębokich przesłań czy ciężkiej tematyki. W zamian za to dostajemy płytką lecz wartką akcję, wypełnioną po brzegi scenami walki czy pościgami, a liczne wybuchy i efekty specjalne powodują atak ślinotoku u większości widzów. Dzięki takiemu rozwiązaniu produkcja trafia w gusta każdego fana dobrej i prostej rozrywki. Najbardziej przypadły mi do gustu sceny potyczek, w których kamera płynnie i nieprzerwanie przemieszczała się od jednego bohatera do drugiego. Może nie jest to wielka innowacja w świecie kina, ale w tej produkcji tworzy bardzo przyjemny efekt.


Jeśli chodzi o aspekt dźwiękowy, to tutaj panowie Tyler i Elfman się nie popisali. Co prawda, podkład muzyczny jest dobrany adekwatnie do scen i budowanego napięcia (jeśli w ogóle jakiekolwiek tam istnieje), ale żaden z utworów nie wpada w ucho, nie doprowadza do mimowolnego przytupywania nogą. Piosenki są dość oklepane, brakuje im tej chwytliwości, tego magicznego pierwiastka, dzięki któremu zapamiętalibyśmy je na dłuższy czas, tak jak to było w przypadku pierwszej części filmu.


Niestety jeśli chodzi o wady, to ta lista na soundtrack’u się nie kończy. O pomstę do Nieba błagają tu jeszcze dwie rzeczy: dziura w fabule i totalnie skopany zły charakter. Co do pierwszego, to nie będę się zbytnio rozwijać. Nie wiem czy fakt ten wyszedł z lenistwa twórców czy może ze zwykłego niedopatrzenia, ale ci z was, którzy znają choć trochę universum Marvel’a, po obejrzeniu filmu powinni dokładnie wiedzieć, o czym mówię, a ja dzięki temu uniknę niewygodnych spojlerów.


Co do drugiego, to muszę przyznać z ręką na sercu, że przedstawiony antagonista Mścicieli miał wielkie aspiracje do zostania jednym z najlepszych filmowych złych charakterów ostatnich lat! Tak, miał… ale je stracił. A przez co? Przez wplecenie w jego wypowiedzi głupich żarcików i banalnych tekstów. Wiem, że mówiłem aby po tego typu produkcjach nie spodziewać się głębokości w przekazie, ale na litość Boską, czarny charakter powinien być czarnym charakterem - bezlitosnym, brutalnym tyranem, a nie miękkim i idiotycznym cieniasem.


Reasumując, „Avengers: Age of Ultron” to dobry wybór dla fanów przygód superbohaterów z universum Marvel’a, bądź po prostu dla tych, którzy mają ochotę na dobry i widowiskowy film akcji. Osobiście bawiłem się na nim bardzo dobrze. Pomimo niedociągnięć, cała historia została opisana w efektowny, a czasem nawet zadziwiający i zapierający dech w piersiach sposób. A jaka jest wasza opinia? Co wy myślicie o „Mścicielach”?


Olorien.

2 komentarze:

 1. Ze swojej strony gorąco witam Cię wśród autorów i daję ogromnego plusa! :D
  Ola pewnie już Ci to powiedziała, ale napiszę ponownie, a co! B|
  Jak z reguły nie trawię niektórych recenzji, tak Twoja wpasowała się idealnie w moje gusta. Poruszyłeś w niej wszystkie najważniejsze tematy w lekki i ciekawy sposób. Gdybym szukała informacji o jakimś filmie, prawdopodobnie w opiniach spodziewałabym się zobaczyć coś podobnego. Dodatkowo znacząco podkreślasz wagę muzyki. Wędrowcze, czemuś przybył do nas tak późno? <3

  Kath, Kasia, komitet powitalny, ahoj, pierwsze koty za płoty, dalej będzie jeszcze lepiej! :D
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, za ciepłe przyjęcie i miłe słowa o mojej recenzji :) Staram się zawsze podkreślić każdy aspekt filmu nie zdradzając przy tym fabuły, bo jednak nie od tego jest recenzja ;p A z racji tego, że jestem muzykoholikiem to ścieżki dźwiękowe zawsze są dla mnie ważną częścią kina. Mam nadzieję, że sprawdzę się jak najlepiej jako nadworny krytyk filmowy ;)

   Usuń

Popularne posty