49. Podzielmy świat między nas dwoje

niedziela, 6 marca 2016
Oddam ci słońce
I'll give You the sun

Autor: Jandy Nelson
Tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska
Wyd.: MoonDrive

Ocena Cupcake.: 7/10

Opis:
Jude i Noah byli swoimi najlepszymi przyjaciółmi. Nierozłączne bliźnięta będące w dużej mierze swoimi przeciwieństwami o wielkiej wyobraźni i niesamowitym talencie artystycznym. W pewnym momencie ich życia jednak coś się zmieniło. Zaczęli się od siebie oddalać, a kolejne decyzje zdawały się rujnować ich relację. Co ich poróżniło? Czy uda im się naprawić swoją relację?

Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę, to przepiękna okładka. Trzeba przyznać, że książka jest naprawdę pięknie wydana i po części już sama okładka obrazuje historię zawartą na kartach powieści. Opisy umieszczone na obu stronach okładki zachęcają do chwycenia właśnie tej pozycji - są krótkie, nie zdradzają zbyt wiele z fabuły i mają w sobie coś intrygującego.

Książka jest napisana przyjemnym językiem, dość szybko się czyta. Bardzo ciekawą sprawą jest tu prowadzona narracja. Mamy mianowicie dwóch narratorów - różnych płci i w różnym wieku. Dzięki temu poznajemy historię z dwóch różnych końców i spojrzeń. Jeśli jednak mam być szczera zdecydowanie wolałam rozdziały z perspektywy Noaha, niż te oczami Jude. W narracji Noaha urzekło mnie bogactwo kolorów, świat opisany jego oczami miał w sobie coś niezwykłego, magicznego. Narracja Jude była stanowczo mniej barwna i nie urzekała mnie tak jak narracja jej brata.

instagram.com/chaos_cupcake
Ciekawa, dobrze poprowadzona fabuła jest tu dużym plusem. Sposób narracji pozwala nam poznawać historię powoli, wysnuć własne teorie i zmusić do pewnej refleksji nad naszym własnym zachowaniem w stosunku do innych. Mamy tu poruszone trudne a jednocześnie ważne wątki miłości, straty, rodziny, śmierci. Sprawy, które dotyczą każdego z nas w różnym stopniu.

Jeśli chodzi o bohaterów... Noah, wrażliwy chłopak, typowy artysta urzekł mnie do głębi. Jego potencjał, magia jego wyobraźni, zaskakujące przemyślenia, głębia jego osobowości - no coś cudownego! Z drugiej strony mamy Jude wierzącą w przesądy. Dziewczynę, która jest o wiele odważniejsza od brata, broni go. Mamy tu bliźnięta, które różnią się od siebie znacząco, w ten sposób się uzupełniając. Ich charaktery są wyraźnie zarysowane i muszę się przyznać, że naprawdę polubiłam wrażliwego Noaha. Jude może nie przypadła mi do gustu, jednak w dużej mierze mi zaimponowała.

Podsumowując, książka przyjemna, zmuszająca do refleksji. Fabuła dość ciekawa, kilka naprawdę wartych uwagi wątków się znajdzie. Bohaterowie wyraziści, konkretni, a jednocześnie realistyczni. Niby wszystko na plus, jednak mnie książka nie zachwyciła. Była dobra, ale do bardzo dobrej jej zabrakło -  stąd 7/10.

~*~
A Wy - czytaliście już?
Jakie jest wasze zdanie na temat tej pozycji? ^^

~*~
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania
serdecznie dziękuję Księgarni Matras

4 komentarze:

 1. Przepiękna i przecudowna książka - ja ją szczerze uwielbiam i zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Wydaje mi się też, że odrobinę bardziej pokochałam Jude niż Noah... Ale on też był świetny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są gusty i guściki ^^ Do mnie średnio trafiła, ale ja ogólnie ostatnio niezbyt odnajduję sie7w obyczajówkach ;p

   Usuń
 2. Jeszcze nie miałam okazji jej czytać, ale po tylu pozytywnych opiniach na jej temat, jakie spotkałam w internecie, nie mogę nie być nią zainteresowana :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście trafiłam na różne opinie, ale prawda jest taka, że książka jest warta zainteresowania się nią - chociażby po to, by wyrobić sobie o niej własne zdanie ;p

   Usuń

Popularne posty