33.,,Monument 14. Odcięci od świata" ~ E. Laybourne

wtorek, 21 lipca 2015
 Tytuł: Monument 14.Odcięci od świata
Tytuł oryginału: Monument 14 
Autor: Emmy Laybourne
Wydawnictwo: Rebis
Ilość stron: 341


 Potężne tsunami pustoszy wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Nad krajem przetaczają się straszliwe burze, a ze zniszczonego ośrodka wojskowego wydostaje się tajemna broń chemiczna. Sześcioro licealistów, dwójka gimnazjalistów i szóstka mniejszych dzieci po wypadku w drodze do szkoły chroni się w supermarkecie. Wielki sklep szybko staje się jednak zarówno ich schronieniem, jak i więzieniem. Grupka zdanych na siebie, przerażonych, odciętych od świata dzieciaków zaczyna tworzyć małą społeczność: organizują sobie życie, dzielą obowiązki, starsi opiekują się młodszymi, ale też ujawniają się szkolne sympatie, antypatie i skrywane dotąd  uczucia, wyłaniają się naturalni przywódcy i ci, którzy chcą skorzystać z sytuacji i trochę się zabawić...

***
,,Monument 14 to interesujące połączenie Władcy Much
z filmem Pojutrze"  

Jak już przeczytaliście tytuł, to pewnie domyślacie się co teraz powiem. Tak, Monument 14 ma bardzo podobną fabułę do książek z serii Gone *recenzja pierwszej części* . Wiele autorów, którzy piszą książki o tematyce dystopii, powtarzają pomysły innych. Zanieczyszczenie powietrza, zamknięci w jakimś obszarze, odcięci od rodziców i dorosłych, przemoc... Nie wiem jednak dlaczego, ale Monument podobał mi się troszkę bardziej niż Gone. Emmy Laybourne świetnie wykreowała ten świat. Razem z książką przenieśliśmy się do roku 2024, gdzie już nikt nie pisze ręcznie tylko na minitabach i bigtabach. Ci co piszą ręcznie są uważani za "dziwaków". Tak samo nikt nie kupuje już telewizorów... Przecież po co jak nawet telewizję można oglądać na tabach. 


,,Czasami, gdy się tego najmniej spodziewasz
rozpacz zupełnie cię powala."

***
   Rozumiem teraz dlaczego wszyscy zachwycają się tymi książkami. Powieść jest dość specyficzna, nie każdemu może się spodobać. Jest teraz bardzo dużo recenzji o drugiej części Nieba w ogniu. Podobno jest to najgorsza część tej serii. Musze koniecznie ją przeczytać, bo zakończeniem byłam naprawdę zaskoczona. *ale ciii spojlery są złe!*.
   Żaden bohater szczególnie nie przypadł mi do serca. Może jedynie polubiłam Niko (przed chwilą sprawdzałam w książce jego imię, bo nie pamiętałam jak się nazywa xd). 


,,Ale ja wierzę w niebo. Wierzę, że idą tam wszystkie
piękne dusze. Ludzie innych wyznań wierzą w inne 
rzeczy. I dobrze. W cokolwiek wierzą, to im się przytrafi
po śmierci. Myślę, że każdy z nas tworzy inne niebo."

***
Książkę opisuje główny bohater powieści Dean. Jest Tym Dziwakiem, Który Pisze Ręcznie. Bardzo mi się podobało to, że każda strona jest oznaczona dniem w jakim to się dzieje. 
 Ostatnim czasem bardzo lubię czytać dystopie. Tą zaliczam do tych najlepszych. Myślę, że każdy powinien tę powieść przeczytać, a nawet polecała ją Maja z kanału towartoczytac . Tylko brać! :3
  Mam nadzieję, że podobała się Wam moja recenzja. :) Komentarze mile widziane!

Ocena: 7/10 gwiazdek!
Recenzja bierze udział w Wakacje z książką KONKURS!
Książka jest wtorkową recenzją. :)
 

Mrs. Crazy

8 komentarzy:

 1. Chyba sięgnę po tę książkę, uwielbiam takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie dla mnie, książki z tego gatunku nierzadko są bardzo podobne do siebie i nie zaskakują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz trochę racji :( Książki z tego gatunku są bardzo do siebie podobne. ;)

   Usuń
 3. osobiście bardzo mi się podobała - też muszę niedługo sięgnąć po kolejne tomy! i podobnie jak ty - z żadnym bohaterem nie związałam się jakoś szczególnie :c

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że kolejne tomy mnie nie zawiodą :)

   Usuń
 4. O! Bardzo podoba mi się to, że wstawiasz własne zdjęcia do postu - uwielbiam oglądać recenzowane pozycje c:

  Czytałam Gone'a, bodajże kilka części i mi się podobał, aczkolwiek trochę szkoda, że historia ciągnie się przez tyle tomów, gdyż w końcu się znudziłam i zaprzestałam lekturę. Nad 'Monumentem' się zastanawiałam i może kiedyś sięgnę. Tak dla porównania c:

  LimoBooks :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! ♥
   Akcja Gone strasznie się ciągnie. :/ Na szczęście Monument to trylogia :D

   Usuń

Popularne posty