12. A Ty, którą ścieżkę wybierasz?

wtorek, 13 stycznia 2015

Księga LabiryntuAutor: Carlo Frabetti
Tłumaczenie: Marta Szafrańska-Brandt
Wyd.: Nasza Księgarnia

Ocena Cupcake.: 9/10

Opis książki dostępny na lubimyczytac.pl:
Księga Labiryntu jest pełna zasadzek i fałszywych dróg, które wydają się słuszne. W tej książce to Ty decydujesz o losach bohaterów. Dobrze się zastanów, bo określasz także swoja przyszłość. Postanawiając, co powinien uczynić sprawiedliwy król czy królewna szukająca męża, dowiesz się wiele o samym sobie, A poza tym... nie przejmuj się, jeśli zamienisz się w żółwia!
Czy masz odwagę wejść do środka?


Muszę się przyznać, że pierwsza moja styczność z tą książką zaowocowała pierwszym w moim życiu bookselfie. Czytałam ją w dzieciństwie, błądząc tajemniczymi ścieżkami, przeskakując po kilka stron i co raz to gubiąc się w zawikłanej fabule.

Księga Labiryntu nawiązuje do gier typu - nie chcę skłamać - RPG. To my sami jako czytelnicy decydujemy o losach bohaterów. Książka zdecydowanie należy do typu tych, którymi chcemy rzucać o ściany przez głupotę postaci, ale tym razem - to my nimi jesteśmy. Frabetti zachęca nas, byśmy przez labirynt fabuły (?) tej książki dowiedzieli się czegoś o sobie. Karty książki wypełnione są po brzegi zaskakującymi zagadkami, niespodziewanymi zwrotami akcji i chęcią rzucania książką po ścianach. Wierzcie mi lub nie, ale Księga Labiryntu zdecydowanie wjeżdża na psychikę, udowadnia naszą ludzką głupotę i ukazuje wiele spraw od zupełnie innej strony.

Nie jest to zwykła książka. Zmusza do myślenia, jednocześnie naprawdę potrafiąc zirytować. Zarzutem, jaki mogę wysunąć przeciwko niej jest zdecydowanie to, że ma ona jedynie jedną prawidłową drogę. Jeśli się z niej zboczy lub zupełnie ją zgubi - nie ma szans, by dotrzeć do końca. Wymaga skupienia. Wybory, jakich musimy dokonywać są zaskakujące, a rozwiązania zagadek zmuszają do zastanowienia. 

Księga Labiryntu zaskakuje, uczy i bawi (brzmię jak w jakiejś reklamie). Pomaga odkryć siebie, ale także rozwija sztukę dedukcji i logicznego myślenia. Wpływa też na wyobraźnię i - co do niektórych momentów - zupełnie zmienia nasze postrzeganie np. baśni. Groteskowe przedstawienie, zupełnie odmienne od utrwalonego w kulturze, potrafi wręcz zmrozić krew w żyłach.

~*~
A Ty, spróbujesz wejść do Świata Niedotykalnego? 
Dasz się wciągnąć w zaplątany świat Liberyntu?
A może już Ci się udało...?

4 komentarze:

 1. Zdecydowanie muszę poznać. Bardzo mnie zaintrygowałaś!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka ta zaskakuje i intryguje, warto się z nią zapoznać ;)

   Usuń
 2. Ooooo masz może do pożyczenia tą książkę? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest w bibliotece, jak będziesz na ferie możesz wypożyczyć :3

   Usuń

Popularne posty