20. Księżniczką być.

czwartek, 12 lutego 2015
Rywalki | Elita | Jedyna
The Selection | The Elite | The One

Cykl: Selekcja/Rywalki
Autor: Kiera Cass
Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
Wyd. Jaguar

Ocena Cupcake.: 8/10

Opis:
Po kilku wojnach światowych Ameryka zupełnie zmienia oblicze. Nastaje czas monarchii i odbudowy zniszczonego kraju. Społeczeństwo zostaje podzielone hierarchicznie.
America Singer wraz z całą rodziną należą do artystycznej kasty Piątek - żyją skromnie, stoją dość nisko w państwie podzielonym na Osiem kast. Od dziecka wiązała swoją przyszłość z Aspenem - Szóstką mieszkającym w sąsiedztwie. Kiedy jednak rodzina królewska ogłasza Eliminacje - tradycyjny sposób wyboru żony przez dorastającego do tronu księcia - wszystko obiera nieoczekiwane tory. America trafia na królewski dwór, zmieniając tym samym całe swoje życie.

Piękne, kuszące okładki towarzyszące całej serii oddają bajkowy charakter książek. Kryją w sobie magię stworzonego przez Cass świata, zwracają na siebie uwagę. Nie można od nich oderwać wzroku. Przepiękne suknie i idealnie oddająca główną bohaterkę modelka są nie do zapomnienia. Zdawało mi się, że widzę je wszędzie... aż w końcu przygarnęłam je na swoją skromną półeczkę!

Całą serię czyta się błyskawicznie. Styl Kiery jest bardzo prosty, przystępny i nietrudny do przyswojenia. Jest to idealna, nietrudna lekturka na ciepły wieczór, na chwilę odprężenia i oddania się marzeniom. Opisy nie są za długie, nie nużą, oddziałują na wyobraźnię, pozwalając wyobrazić sobie ten niezwykły pałacowy światek. Atmosfera panująca podczas tej historii mimo kilku nieprzyjemnych dla bohaterów scen przesycona jest bajkowością, magią pałacu. Pomysł zmiany ustroju Ameryki na monarchię jest intrygujący. Wszelkie wątki ciekawie się przeplatają, jednak na główny plan wysuwa się tu romans. A szkoda. Niektóre są jednak za mało rozwinięte i ginęły w trakcie historii. *uwaga spojler za 3... 2... 1...* Na przykład to, że autorka na sam koniec Jedynej pomija jakiekolwiek wspomnienie o Georgii i Auguście. No ja rozumiem, że Celeste pojawiała się w większej części historii i zginęła, ale ta niejasność co do losów rebeliantów jakoś mnie uderzyła... *i koniec spojlera!*W całej serii przewija się wielu mniej lub bardziej wspomnianych bohaterów. Występuje wiele imion, których po prostu nie sposób zapamiętać! Większość postaci jest jednak dość mało znacząca, a imiona tych ważniejszych powtarzają się w sumie cały czas. Ułatwia to zapoznanie się z nimi i nie wprowadza zbędnego chaosu, chociaż momentami gubiłam się, kiedy narrator nagle przywoływał postać, o której jakoś mi się zapomniało w trakcie...
Jeśli chodzi o ich charaktery - America, główna bohaterka, przez swoje nieco idiotyczne niezdecydowanie nie jest moją ulubioną bohaterką. Warto jednak docenić jej dążenie do celu - usunięcia podziałów społecznych - i determinację. Nie jest idealna, ale i tak ma w sobie coś nieco irytującego, chociaż w sumie i tak ją lubię (#Cuplogic). Maxon w Rywalkach to wręcz ideał - i myślę, że każda czytelniczka to stwierdzi! Szarmancki, uroczy, ale jednocześnie dość niepewny. Moje zdanie o nim niestety uległo zmianie po Elicie, która dosłownie zniszczyła mi życie, światopogląd i uczucia. Nie mówiąc nawet o pewnej nieprzyjemnej sytuacji w Jedynej, po której miałam ochotę go uderzyć - jakkolwiek, aby bolało.
Co do postaci drugoplanowych... Nie sposób tu nie wspomnieć o Celeste, która na początku budziła moją szczerą niechęć. Wszystko zmieniło się po pewnym incydencie... Seria bogata jest w tych dalszoplanowych bohaterów, których nie sposób nie polubić! Chociażby urocza, kochana Marlee czy dostojna królowa Amberly! Nie mówiąc już nawet o całej rodzince Singerów, których pokochałam całym sercem!

Moim zdaniem seria jest godna polecenia. Ma w sobie coś magicznego, przenosi nas w bajkowy świat tylko teoretycznie pozbawiony trosk. Bohaterowie nie są idealni, mają specyficzne problemy, poznajemy ich powoli - są zupełnie inni wewnątrz, pozory naprawdę mogą tu mylić.

Czytaliście? Macie zamiar? Co myślicie?

>>>Cupcake.<<<
______________________________________________________
Seria przeczytana w zeszłym roku, nie liczy się do żadnego z wyzwań.
Niestety.

8 komentarzy:

 1. Seria jest okej, czyta się ja szybko i przyjemnie, jednak autorka nie pokusiła się w żaden sposób o dopracowanie swoich powieści. Wiele wątków jest tylko zarysowanych, a niektóre, które rozpoczęła, po prostu nie odczekały się swojego rozwiązania...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się tego ukryć! Szkoda, że część z nich została potraktowana tak... powierzchownie :(

   Usuń
 2. Nie czytałam i powiem szczerze, że coś mnie cały czas odrzuca od wzięcia tych książek w łapki! Nie wiem co to takiego, bo strasznie głośno o tej serii i u nas, i za granicą, ale jakoś tak... sama nie wiem. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najgorsza nie jest, skoro wszyscy chwalą... ;P
   Zdecydowanie przeważa tu romans, co nie wszystkim może się podobać, jednak myślę, że największą rolę odgrywają tu bohaterowie i atmosfera - zwłaszcza w pierwszym tomie, który według mnie jest naprawdę dobry!

   Usuń
 3. Czytałam jak na razie tylko "Rywalki", ale postaram się zaopatrzyć w następne części. Może to nie jest jakieś arcydzieło, ale bardzo przyjemnie się czyta, a sama historia jest lekka. :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, arcydziełem nie jest, ale czyta się przyjemnie :)
   Kolejne części już tak nie zachwycają jak pierwsza, przynajmniej mnie. Zwłaszcza Elita. Brrr...

   Usuń
 4. Chciałabym przeczytać. Wydaje się niesamowicie relaksująca, a takiej lektury potrzebuję w czasie szkoły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to jedna z najlżejszych serii jakie czytałam. Zdecydowanie polecam jako miły odstresowywacz :)

   Usuń

Popularne posty